THEATER 1  (175 seats)

10:30 am – 11:45 am           
SCREENING - Documentary Film Entry
LIVIN' LIKE HENDRIX

** Q & A w/Director
Ken Nelson & Hendrix **


11:55 am – 1:35 pm             
SCREENING - Feature Film Entry
EASTER MYSTERIES
Starring:  Erin Davie, Phillip James Griffith                    & Kevin Earley

** Q & A w/ Director John O'Boyle ** 


1:45 pm – 3:30 pm
SCREENING - Feature Film Entry
MAFIOSA
Starring:  Katrina Law & Fiona Dourif

** Special Q & A 
w/Writer & Producer Veronica Russo **


3:40 pm – 5:35 pm
SCREENING - Feature Film Entry
WHERE ARE YOU, BOBBY BROWNING?
Starring:  Matt Dallas, Cassi Thompson                        & Randy Wayne

** Q & A w/ Director Marc Hutchins **


5:45 pm - 6:55 pm
SCREENING - Documentary Film Entry
SKY BLUE SEA


7:00 pm - 7:45 pm
THEATER CLOSED / 
AWARD SHOW REHEARSAL


8:00 pm – 9:15 pm
​2016 CENFLO AWARD SHOW

Best Documentary
Best Foreign Project
Best Animated Short
Paul Leder Award/Best Student Project
Best Dramatic Short
Best Comedy Project
Best Feature Film
Best Florida Project​
Audience Choice Award​
Sunday Itinerary - September 4th, 2016
THEATER 2  (65 seats)

10:50 am - 11:38 am           
SCREENING - Documentary Film Entry
THE CHALLENGER DISASTER: 
The Lost Tapes


11:55 am - 1:04 pm 
SCREENING - Documentary Film Entry
THE DREAMFINDERS


1:20 pm - 3:05 pm
SCREENING - Feature Film Entry
HAIMA
Starring:  Ben VanderMey 
                & Anthony Belevtsov


3:20 pm - 4:40 pm
SCREENING - Feature Film Entry
INTERSECTION
Starring:  Tony Longo, Johnny Williams, 
                & Bonnie Hellman


4:55 pm -  6:30 pm
SCREENING - Feature Film Entry 
LAST MAN CLUB
Starring:  Barry Corbin, Michael Massee, 
                & Jake Busey


6:40 pm - 8:12 pm
SCREENING - Feature Film Entry
VIRTUAL REVOLUTION
Starring:  Petra Silander, Jane Badler
                & Mike Dopud


8:25 pm - 9:55 pm
SCREENING - Special Screening
2015 CENFLO "Best Feature"
HOOVEY
Starring:  Alyson Stoner, Patrick Warburton
                & Lauren Holly
FRIDAY Itinerary
SATURDAY Itinerary
SUNDAY Itinerary
THEATER 3  (98 seats)

10:40 am – 11:55 pm
SCREENING - Comedy Project Entries
1.   THINK TWICE
2.   BAD TASTE
3.   CHOCOLATE CAKE
4.   THE EARPIECE (subtitled)
5.   TEST DRIVE
6.   THURSDAY NIGHT DOWNTOWN
7.   THE PROSTATE SONG (subtitled)
8.    LOREN THE ROBOT BUTLER:
           Teach Me How To Dougie! 
9.    PRICK


12:10 pm - 1:55 pm
SCREENING - Select Florida Shorts 
1.   THE GROVE
2.   RESOLUTION
3.   THE DEEPEST CUT
4.   UNDERTAKING
5.   STAR CHILD
6.   THIS MODERN MAN IS BEAT
7.   NOT TODAY
8.   ABSENCE OF THE HEART
9.   MANIFEST DESTINY


2:05 pm - 3:55 pm
SCREENING - Dramatic Short Program 
1.   T-COUNTY
2.   THE LAST VANISH
3.   JORDAN ALMONDS
4.   TESTING
5.   ALIBI
6.   AGE OF KAOS
7.   BRENDA

4:05 pm - 4:35 pm
SCREENING - Documentary Film Entry
WE ANSWERED THE CALL
HOMEVENUESPONSORSARCHIVESABOUTCONTACTFAQ

Call for information! (407) 370-3703
Facebook Link
Follow me to Twitter
Bob Cook Blog
West Orange Cinema
CENFLO Logo
11th ANNUAL
LABOR DAY WEEKEND
September 2-4th, 2016
West Orange Cinemas
Ocoee, Florida
TICKETS ON SALE
CLICK HERE
for Alphabetical
Listing of Films
and Times playing.
RIGHT CLICK HERE 
to Download a .pdf
version of our
Program Guide